DOLAR %
EURO %
ALTIN
BITCOIN 317271-0,58%
Ankara
12°

AÇIK

02:00

İMSAK'A KALAN SÜRE

65 okunma

Prof. Dr. Raşit Küçük hocamız Hakk’a yürüdü: Vefat nedeni ve cenaze programı belli oldu

ABONE OL
23 Kasım 2022 07:30
0

BEĞENDİM

ABONE OL

Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanlığı, Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı ve İslam Araştırmaları Merkezi Başkanlığı görevlerinde bulunmuş ve sayısız öğrenci yetiştirmiş olan hadis alimi Prof. Dr. Raşit Küçük vefat etti. Küçük, 3 yıldır kanser tedavisi görüyordu.

Küçük’ün damadı Suat Mertoğlu, Prof. Dr. Raşit Küçük’ün cenaze namazının bugün Fatih Camii’nde ikindi namazına müteakiben kılınacağını ve naaşının Fatih Camii Haziresine defnedileceğini söyledi.

TAZİYE MESAJLARI

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan: İlmî ve akademik çalışmalarıyla hadis ve siyer alanlarına büyük katkıda bulunan, Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük hocamızın vefatını üzüntüyle öğrendim. Hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına, talebelerine ve ilim camiamıza başsağlığı diliyorum.

Cumhurbaşkanlığı Özel Kalem Müdürü Hasan Doğan: Vefat haberini teessürle öğrendiğimiz MÜ İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyelerinden, Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanı Prof.Dr. Raşit Küçük Hocamıza Cenab-ı Allah’tan rahmet, yakınlarına ve talebelerine sabr-ı cemil niyaz ediyoruz.

TBMM Başkanı Mustafa Şentop: “Alimin ölümü, alemin ölümüdür.” Ömrünü Peygamberimizin sünnetini yaşamaya ve öğretmeye adamış kıymetli hocam Prof. Dr. Raşit Küçük’ün vefatını derin teessürle öğrendim. Kendisine Allah’tan rahmet, ailesine sevenlerine ve Milletimize başsağlığı diliyorum. Mekanı cennet olsun.

Eski Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez: Değerli ilim adamı, sözü hikmet, sükutu ahlak olan, duruşuyla, vakarıyla, samimiyetiyle, şahsiyetiyle herkese numune-i imtisal olan, ömrünü dinine, Hadis ve Sünnete hizmetle geçirmiş pek muhterem Raşit Küçük Hocamız ahirete irtihal etmiştir. Mekanı cennet, makamı âlî olsun.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca: Hastalığı sebebiyle uzun süredir tedavi gören, hayatını eser vermeye ve öğrenci yetiştirmeye adamış olan din âlimi Prof. Dr. Raşit Küçük ebedi âleme göçtü. Kendisine Allah’tan rahmet; ailesine, tüm öğrencilerine ve dostlarına başsağlığı diliyorum. Mekânı cennet olsun.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ: Ömrünü İslâm’a vakfetmiş,yüksek bir ilim,ahlâk,ihlas sahibi olan İslâm âlimi Prof.Dr.Râşit Küçük hocamızın vefatı hepimizi üzdü Merhuma Allah’tan rahmet,ailesine başsağlığı/sabır diliyorum Rabbim,merhameti/mağfireti ile muamele eylesin Mekânı cennet,makâmı âlî olsun,inşallah.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati: Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük Hocamızın vefatını üzüntüyle haber aldım. Yaptığı çalışmalar ile hadis ve siyer alanına önemli katkılarda bulunan Raşit Küçük Hocamıza Allah’tan rahmet diliyorum. Yakınlarının ve ilim camiamızın başı sağ olsun.

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Kasapoğlu: İlim ve irfan ehli değerli hocamız Prof. Dr. Raşit Küçük’ün vefatını üzüntüyle öğrendim. Allah rahmet eylesin. Mekanı cennet olsun.

AK Parti Grup Başkanvekili Bülent Turan: İlimle, talebe yetiştirmekle geçen bir ömür. Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanı Prof. Dr. Raşit Küçük Hocamız da Hakk’ın rahmetine kavuştu. Hocamıza Allah’tan rahmet, yakınlarına ve sevenlerine başsağlığı diliyoruz.

AK Parti İstanbul İl Başkanı Osman Nuri Kabaktepe: Ömrünü hakikat yoluna adayan, ilim ve irfanla yeni nesillere yol gösteren ve insanların gönlünde sevgi medeniyetleri kuran fikir adamı Prof. Dr. Raşit Küçük Hoca’ya Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine sabır diliyorum.

AK Parti Mileetvekili Mahir Ünal: Hadis ve siyer alanlarına ilmi çalışmaları ile büyük katkıda bulunan, ilmi ile amil değerli hocam Prof. Dr. Raşit Küçük’ün vefatını üzüntüyle öğrendim. Hocamıza Allah’tan rahmet, ailesine, talebelerine ve ilim camiamıza başsağlığı diliyorum.

Esenler Belediye Başkanı/İBB AK Parti Grup Başkanı Mehmet Tevfik Göksu: Çok değerli ilim insanı, büyük hadis alimi, Din İşleri Yüksek Kurulu Eski Başkanımız Prof. Dr. Raşit Küçük hocamızın vefatını derin teessürle öğrendim. Eserleriyle alanında birçok öğrenciye yol gösteren hocamıza Allah’tan rahmet; ailesine ve yakınlarına sabırlar diliyorum.

İstanbul Valisi Ali Yerlikaya: Çok sayıda ilmi çalışmanın altında imzası olan, Din İşleri Yüksek Kurulu eski Başkanı, ilahiyatçı Prof. Dr. Raşit Küçük’e Allah’tan rahmet, ailesine ve yakınlarına başsağlığı diliyorum. Kıymetli hocamızın mekânı cennet, makamı âli olsun.

RAŞİT KÜÇÜK KİMDİR?

Antalya Akseki’de (Menteşbey köyü) doğdu (1947). Antalya İmam-Hatip Okulu’ndan (1966) ve Konya Yüksek İslâm Enstitüsü’nden (1970) mezun oldu. Erzurum Atatürk Üniversitesi İslâmî İlimler Fakültesi’nde doktora çalışmalarına başladı (1978); doktora kabulü için “Abdullah İbnü’l-Mübârek ve Hadis İlmindeki Yeri” ve “Hicrî İkinci Asır Müellifleri” adlı iki ayrı çalışma takdim etti. Doktorasını “Kur’an ve Sünnette Sevgi Kavramı: Özellikle Allah Sevgisi” adlı teziyle (danışman: Prof.Dr. Salih Tuğ) daha sonra geçiş yaptığı Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü’nde tamamladı (1984). 1997’de doçent, 2003’te profesör unvanını aldı.

Erzurum İmam-Hatip Okulu’nda dört yıl öğretmenlik ve idarecilik yaptıktan sonra Erzurum Yüksek İslâm Enstitüsü’nde Hadis ve İslâm Ahlâkı Öğretim Görevlisi olarak çalışmaya başladı (1975); aynı zamanda idarî görevlerde bulundu. Daha sonra İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’ne naklen tayin oldu (1981). İstanbul Yüksek İslâm Enstitüsü’nün Marmara Üniversitesi İlâhiyat Fakültesi’ne dönüşmesinden (1982) sonra da uzun yıllar boyunca bu fakültenin hadis ana bilim dalında öğretim üyesi olarak çalıştı, çeşitli akademik ve idarî görevlerde bulundu; 2007-2011 yılları arasında dekanlık yaptı. Aynı dönemde Marmara Üniversitesi Senatosu ve Marmara Üniversitesi Yönetim Kurulu üyelikleri yanında, Yüksek Öğretim Kurulu İlâhiyat Millî Komitesi üyeliği ve başkanlığı, Yüksek Öğretim Kurulu Yurt Dışı İlâhiyat Alanı Denklik Alt Komisyonu başkanlığı görevlerinde bulundu. 2011-2014 yılları arasında Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu başkanlığı yaptı ve buradan emekli oldu. Son oalrak, Türkiye Diyanet Vakfı İslâm Araştırmaları Merkezi (İSAM) başkanlığı görevini sürdürüyordu.

2012’den beri Türkiye Bilimler Akademisi (TÜBA) aslî üyesiydi. Aynı zamanda çok sayıda vakıf, dernek ve sivil toplum kuruluşunun kurucusu ve üyesiydi.

Sevgi Medeniyeti adıyla yayımlanan doktora tezi ile Türkiye Yazarlar Birliği tarafından “fikir” dalında birincilik ödülüne (1991), ayrıca Türkiye Yazarlar Birliği “Yılın Yazar, Fikir Adamı ve Sanatçıları Ödülleri” kapsamında Üstün Hizmet Ödülü’ne (2016) lâyık görüldü.

İlmî ve akademik çalışmaları hadis ve siyer alanlarında yoğunlaşmıştır.

Siyer (İmam-Hatip Liseleri için ders kitabı, İsmail Yiğit ile birlikte, Ankara 1987, 1997), Sevgi Medeniyeti (Ankara 1991; İstanbul 2007), Türk Millî Eğitiminde Din Kültürü ve Ahlâk Bilgisi Dersleri (Mustafa Öcal ile birlikte, İstanbul 1993), Peygamberimizden Hayat Ölçüleri: Riyâzu’s-Sâlihîn Tercüme ve Şerhi (M. Yaşar Kandemir – İsmail L. Çakan ile birlikte, I-VIII, İstanbul 1997, 2017) ve Hazret-i Muhammed (s.a.v.): Siyer-i Nebî (İsmail Yiğit ile birlikte, İstanbul 2006, 2015) başlıca eserleridir.

KAYNAK: HABER7

En az 10 karakter gerekli


HIZLI YORUM YAP
300x250r
300x250r

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız.